Kiedy zmienić na opony zimowe? 2010 cz.2

Kiedy zmienić opony na zimowe? Myślę, że teraz jest dobry moment. Dlaczego? Teoria jest taka, że z jednej strony opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości w niskich temperaturach, a z drugiej strony przy zbyt wysokich temperaturach opony zimowe szybko się zużywają. Dlatego nie ma sensu zmieniać opon już we wrześniu, ale zbyt późna zmiana zwiększa ryzyko poślizgu.

W październiku zaczynam obserwować prognozy pogody. Zawsze w Polsce jest tzw. złota polska jesień kiedy to temperatury są wysokie, świeci ładne słoneczko, a drogi są jeszcze suche. Zmiana wcześniej byłaby zbyt wczesna, dlatego pierwszym znakiem jest właśnie ciepły okres w październiku.

Teraz patrząc na prognozy pogody ustalam orientacyjny termin kiedy pogoda się załamie i przyjdzie prawdziwa jesień. Korzystam z serwisu www.pogodynka.pl prowadzonego przez instytut meteorologii i gospodarki wodnej IMGW. Tak to ten sam, który się podpisywał pod prognozą pogody w TVP1 w dawnych czasach. Jednak ich prognozy zazwyczaj mi się sprawdzają, więc często z nich korzystam.

Co widać dziś na prognozie? Widać, że dzień po dniu, systematycznie już od zeszłego tygodnia temperatura powoli spada. Już w tym tygodniu maksymalne temperatury spadną poniżej 10 stopni. Żeby uniknąć tłoku w serwisach, proponuję, żebyś zmienił/a opony już teraz, na początku tego tygodnia. Pamiętaj, że jak w TVN ogłoszą opady śniegu, to wszyscy zaczną zmieniać opony 😉

Teoretycznie może się jeszcze zdarzyć ciepły tydzień. Pogoda czasem zaskakuje wszystkich. Jednak jeśli tydzień pojeździsz na zimówkach w ciepłym okresie, to naprawdę nic się nie stanie. A rano i wieczorem tak czy siak będzie już zimno. Do tego czasem wilgotno, przez mgły i szadź tak jak w ostatnich dniach. Chłód i wilgoć to sprzyjające warunki do poślizgu dla letnich opon.

Pozdrawiam. Tomek.

Governors also argue that school quality is an economic-development issue, and that their influence in that vital area is limited online research paper writing if they can’t pick the state chief

Dodaj komentarz