Czas na wiosenne podróżowanie…

Jeśli chcesz podróżować całą rodziną lub z przyjaciółmi to całą masę pozytywnych wrażeń dostarczy jazda z  przyczepą kempingową lub kamperem. Gdy czujemy zmęczenie, lub spodoba nam się okolica – spędzamy noc nad brzegiem jeziora i wypoczywamy. Po prostu.

Zanim jednak zasiądziemy za kierownicą, a głowa będzie pełna myśli o urlopie czy wolnym weekendzie musimy sprawdzić czy jesteśmy do tej podróży właściwie przygotowani.
Taka forma wypoczywania jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Prawdą jest, że w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami w Polsce ilość kamperów oraz przyczep kempingowych jest mniejsza, ale i u nas można je spotkać coraz częściej – co ważne na polskich tablicach rejestracyjnych.

Jak w przypadku każdej podróży samochodem tak i do wycieczki kamperem lub autem z przyczepą kempingową należy się przygotować z tą różnicą, że trzeba zrobić to dokładniej. Musimy wziąć pod uwagę więcej szczegółów.

Mniej wprawni kierowcy przed wyjazdem powinni poćwiczyć jazdę autem z przyczepą – wbrew pozorom wymaga to pewnych umiejętności.

Przed podróżą należy sprawdzić stan techniczny przyczepy oraz ogumienia. Opony to jedyny element który jest pośrednikiem miedzy pojazdem a nawierzchnią. W dużym stopniu od tego czy opony nie są zużyte i uszkodzone zależy bezpieczeństwo Twoje i rodziny.

Jeżeli przyczepa lub kamper stały na zewnątrz przez okres kilku zimowych miesięcy – opony były narażone na niekorzystne czynniki takie jak słońce czy mróz. Należy sprawdzić dokładnie czy nie posiadają pęknięć, wybrzuszeń oraz ciał obcych w szczelinach bieżnika.

Jeżeli w szczelinach znajdują się kamienie należy je ostrożnie usunąć. Dodatkowo należy sprawdzić czy wysokość bieżnika nie jest zbyt niska – może się okazać, że opony należy już wymienić. Bardzo ważne jest dobranie opon o odpowiednim indeksie nośności i prędkości – tylko opony o odpowiedniej nośności zapewnią należyty poziom bezpieczeństwa. Stosując opony o zbyt niskim indeksie nośności może dojść do ich uszkodzenia, w gorszym wariancie może to nastąpić nagle, podczas jazdy co niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku.

W większości przypadków należy stosować opony o oznaczeniu C – (oznaczenie opon dostawczych) lub opon wzmacnianych XL. Zależne jest to od zaleceń producenta przyczepy kempingowej czy kampera.. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy opona posiada prawidłowe ciśnienie.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić najważniejsze elementy takie jak hamulce, światła, działanie wycieraczek czy uzupełnienie płynu do spryskiwaczy. Wbrew pozorom podczas złych warunków atmosferycznych płyn do spryskiwaczy jest niezbędny – za jego pomocą możemy zmyć błoto i brud zalegający na szybie. Jeżeli jedziesz za granicę zwróć uwagę czy posiadasz gaśnicę, apteczkę i zapasowe żarówki – w niektórych krajach są obowiązkowe.

Podsumowując: przed wyjazdem zwróć uwagę na stan techniczny przyczepy wszystkich kluczowych elementów kampera lub przyczepy w tym stanu ogumienia. Zachowaj ostrożność na drodze. Szerokiej drogi!

Pozdrawiam. Miłosz. 🙂

Opracowane na podstawie: http://www.goodyear.eu

The uft firstessaywritinghelp.com did not object to the experiment publicly, however, before a story revealing the initiative appeared on the jan

Dodaj komentarz