Rodzaje bieżników opon i sposób ich montażu.

Wszystkie opony do aut, które można użytkować na drogach publicznych, posiadają bieżnik. Jest to zewnętrzna część opony, która bezpośrednio styka się z drogą. Jej głównym zadaniem jest uzyskanie maksymalnej przyczepności do nawierzchni drogi. Ze względu na różne ułożenie rowków, żeber czy klocków, wyróżnić możemy 3 podstawowe rodzaje bieżników:

 • Bieżnik symetryczny
 • Bieżnik kierunkowy
 • Bieżnik asymetryczny

Bieżnik symetryczny.

Bieżnik o budowie symetrycznej charakteryzuje się takim ułożeniem niezależnych bloków, że po obróceniu opony o 180 stopni, uzyskamy identyczną rzeźbę. Opony do aut osobowych z symetrycznym bieżnikiem są bardzo popularne wśród małych czy miejskich aut o niższych osiągach. Ponadto, bardzo dużo opon dostawczych jest projektowana z tego typu bieżnikiem. Niewątpliwą zaletą jest możliwość rotacji kół, bez zdejmowania opony z obręczy. Dobrze zaprojektowany bieżnik w połączeniu z odpowiednią mieszanką gumy z powodzeniem konkuruje z bieżnikami asymetrycznymi czy kierunkowymi – np. Pirelli P6 Cinturato (zdjęcie obok). Montaż jest dowolny – opony nie są oznaczone jako lewa czy prawa i nie mają wyznaczonego kierunku toczenia.

Bieżnik kierunkowy.

Bieżnik o budowie kierunkowej, charakteryzuje się ułożeniem bloków w literę ‘V’ lub jak kto woli – w choinkę. Zarówno lewa strona bieżnika jak i prawa ma wspólną oś symetrii (środek bieżnika) i tworzą lustrzane odbicie. Sposób ułożenia klocków bieżnika wskazuje na kierunek rotacji koła. Dodatkowo, na boku opony umieszczona jest strzałka, wskazująca kierunek prawidłowej rotacji – po montażu musi być skierowana grotem do przodu. Kierunkowy bieżnik ma wysoką odporność na aquaplaning – skutecznie odprowadza wodę także przy wyższych prędkościach. Montując opony kierunkowe, trzeba pamiętać, by odpowiednio zmontować 2 koła na lewą stronę i 2 koła na prawą. Przy rotacji kół z lewej strony na prawą, trzeba niestety zdjąć oponę z felgi i założyć ją w przeciwnym kierunku. Opony same w sobie nie są oznaczone jako lewe i prawe. Co ważne – nie stosuje się opon kierunkowych na kole zapasowym!

Bieżnik asymetryczny.

Wśród bieżników asymetrycznych wyróżnić możemy asymetryczne niekierunkowe i asymetryczne kierunkowe. W większości przypadków, do aut które można spotkać na drodze są to bieżniki niekierunkowe. Oznacza to, że nie są produkowane wersje lewe i prawe, tylko są uniwersalne, bez wyznaczonego kierunku toczenia. Bieżnik opon asymetrycznych podzielony jest na dwie strefy – zewnętrzną, do wymagań nawierzchni suchych oraz wewnętrzną, do rozpraszania wody czy śniegu. Strona zewnętrzna bieżnika zawiera zwykle większe bloki bieżnika, by dzięki większej powierzchni styku, zapewnić lepszą stabilność w zakrętach. Wewnętrzna część bieżnika zawiera niezależnie, mniejsze bloku w celu rozpraszania wody czy śniegu. Opony z bieżnikiem asymetrycznym niekierunkowym montuje się zgodnie z oznaczeniami na boku opony – strona OUTSIDE (lub outware, out) montuje się zawsze na zewnątrz nadkola, a strona INSIDE (lub In, inner) musi być skierowana zawsze do wewnątrz nadkola. Rysunek poniżej rozjaśni wszelkie Twoje wątpliwości. Przypominam – w tym przypadku nie  ma opon lewych i prawych! Można więc dowolnie rotować koła, nie zdejmując opony z felgi.

Do aut sportowych, do użytku na torze i tych najwyższych osiągów za grube pieniądze, można spotkać opony asymetryczne kierunkowe. I wówczas wyróżniamy opony lewe i prawe. Montuje się je podobnie jak opony asymetryczne niekierunkowe, ale dodatkowo należy wziąć pod uwagę na jaką stronę opona jest przeznaczona. Zwykle oznaczona jest po prostu napisem „left” lub „right” (lewa lub prawa).

W razie pytań, jestem do dyspozycji,
Pozdrawiam,

Krystian,  NetCar.pl

 1. dobre opony

  Bardzo dobry szczegółowy artykuł. Jeśli chodzi o opony zimowe to moim zdaniem opony zimowe są najlepsze z bieżnikiem asymetrycznym zwłaszcza jak się jedzie powoli bądź rusza na śniegu. Mając opony z bieżnikiem kierunkowym mam często duże problemy z wyjazdem do tyłu z parkingu, a kolega z takim samym autem mając dużo gorsze opony i mając inny bieżnik nie musi podkładać dektury by wyjechać jak zasypie moją miejscowość. Jeśli chodzi o montaż asymetrycznych to jest problem, ale dla wulkanizatorów. Czy ktoś ma podobne doświaczenia?

 2. motorniczy

  a ja myślałam, że opony asymetryczne są lewe i prawe. Dopiero mechanik mnie wyprowadził z błędu, a ten artykuł mnie bardzo uspokoił:)

 3. ufff...

  U mnie tak samo jak napisał motorniczy.

 4. Zenek

  Wielkie dzieki za ten artykul. Bardzo mi pomogl. Widac fachowca.

 5. Pablo

  Witam , posiadam 2 opony letnie Firestone 16 195/45 , są to opony asymetryczne, ale wydaje mi się że jednocześnie kierunkowe. Otóż nazwa producenta opony „Firestone” jest zamieszczona ewidentnie na strzałce która oznacza kierunek. Chyba że się mylę? Ktoś pomoże? Podpowie?

 6. justyna

  Witam serdecznie,

  Najlepiej spisać pełną nazwę bieżnika z boku opony, wówczas będziemy mogli pomóc. Generalnie wektory oznaczające kierunek toczenia są tak małe, że nie powinna zmieścić się na nich nazwa producenta ;-). Poza tym firestone nie produkuje z tego co mi wiadomo opon kierunkowych i asymetrycznych równocześnie (byłyby w tym momencie w sprzedaży prawe i lewe ;-)). Jeśli opony posiadają oznaczenie outside/inside określające sposób montażu na feldze, to są asymetryczne.

  Pozdrowienia
  Justyna

 7. ced

  A jak jest w przypadku opon Vredestein Quatrac 3 suv?

 8. justyna

  Witam,
  opony vredestein quatrac 3 suv to opony asymetryczne-niekierunkowe, a więc posiadają oznaczenie inside/outside. Montaż odbywa się bokiem OUTSIDE w stronę zewnętrznego obrysu auta.
  Pozdrawiam

 9. Michal

  Witajcie Kochani
  Mam nadzieje, ze jakos wytłumaczycie mi jedna rzecz. Mam nowe opony Fulda EcoControl HP. Patrząc na bieżnik wydaje sie symetryczny. Ani na jednej ani na drugiej stronie nie ma oznaczenia Inside/outside. A tylko delikatnie w srodku bieznika jest jakis wzór na ukos. Powiem szczerze. Nie wiem dalej jaki to typ opon. Gdzieś napisano ze asymetryczne ale brak opisów in/out. Nr mam pojęcia przez to jak je rotować.

 10. justyna

  Witam serdecznie,
  Fulda Ecocontrol HP jest opona asymetryczną. W związku z tym musi mieć oznaczenie inside/outside, proszę jeszcze raz dokładnie poszukać. Napis może być niepozorny. To ważne, aby Pana opony były prawidłowo zmontowane na felgach i samochodzie.

  Opony symetryczne ma Pan wówczas, gdy bieżnik podzielony wzdłóż obwodu ma dwie równie wyglądające, identyczne części odwrócone względem siebie lustrzanie. Wówczas montować je można dowolnie – niezależnie od pozycji koła, bieżnik wygląda tak samo.

  W przypadku wspomnianej przez Pana Fuldy – występują różnice w rzeźbie między prawą i lewą stroną bieżnika.

 11. Przemek

  A co jak ktoś dużo jeździ na wstecznym? 🙂 (i przy kierunkowych nie przestrzega kierunku rotacji…) Dobry artykuł. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz